Hemen ücretsiz üye ol anında 100₺ Networkdry hesabına yüklensin. HEMEN ÜYE OL >>

En Çok Tercih Edilenler

Takım Elbise Kuru Temizleme (Normal - 2 Parça)
Takım Elbise Kuru Temizleme (Normal - 2 Parça)
246,06
159,94
Gömlek Ütüleme (Poplin)
Gömlek Ütüleme (Poplin)
49,43
32,13
Pantolon Kuru Temizleme (Normal&Kot)
Pantolon Kuru Temizleme (Normal&Kot)
104,36
67,83
Makine Halı Yıkama
Makine Halı Yıkama
63,38
44,37
Ceket Kuru Temizleme (Normal&Kot)
Ceket Kuru Temizleme (Normal&Kot)
141,71
92,11
Gömlek Kuru Temizleme (Poplin)
Gömlek Kuru Temizleme (Poplin)
99,96
64,97
Kaban&Parka Kuru Temizleme (Kaşe)
Kaban&Parka Kuru Temizleme (Kaşe)
246,06
172,24
Pantolon Ütüleme (Normal&Kot)
Pantolon Ütüleme (Normal&Kot)
51,63
33,56
Mont Kuru Temizleme (Normal)
Mont Kuru Temizleme (Normal)
213,11
149,18
Elbise Kuru Temizleme (Normal)
Elbise Kuru Temizleme (Normal)
184,55
129,19
Shaggy Halı Yıkama
Shaggy Halı Yıkama
71,83
50,28
Mont Kuru Temizleme (Kaz Tüyü & Kayak)
Mont Kuru Temizleme (Kaz Tüyü & Kayak)
378,98
265,29

En Çok Arananlar

takım elbise gömlek abiye gelinlik
0
basket
Nclub Banner Sipariş Hattı Hopi Banner Üye Ol 100 Para Puan Kazan

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Dünyada çok az şey çikolata kadar geniş kitleler tarafından sevilir ve tüketilir. Bazı ülkelerde çay, bazı ülkelerde kahve ve bazı ülkelerde ise peynir göremezsiniz ama her ülkede, mutluluk kaynağı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olan çikolata görürsünüz. Yüzlerce yıldır insanları ve özellikle de çocukları mutlu eden çikolata, birçoğumuzun hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ancak çikolata demek aynı zamanda leke demektir. Kıyafetlerinin herhangi birine çikolata lekesi bulaşmamış pek kimse yoktur. Bu nedenle, Networkdry olarak “Çikolata lekesi nasıl çıkar?” sorusunun yanıtına bu yazımızda yer verdik.

Düşük sıcaklıklarda erime özelliği çikolatayı daha bulaşıcı bir besin maddesi yapar ve bu nedenle, özellikle çocukların çikolata yediklerini arkalarında bıraktıkları lekelere bakarak kolayca anlayabiliriz. Çikolatanın ayrılmaz parçası olan sütten gelen protein ve çikolatanın içeriğinde bulunan karbonhidratlar, oluşan lekelerin çıkarılmasını zorlaştırır. Bu söylediklerimizden sonra aklınızda “Çikolata lekesi çıkar mı?” sorusu oluşmuş olabilir ve bu sorunun cevabı basittir; “Evet. Çikolata lekesi çıkar.”

Çikolata Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

  • Çikolata lekesi nerede oluşmuş olursa olsun, ilk kural kurumasını beklemektir. Henüz kurumamış olan çikolata lekesini silmeye çalışmak daha da yayılmasına neden olacaktır.
  • Leke kuruduktan sonra, bıçak ya da benzeri sert bir cisimle çikolatayı kıyafetten hafifçe kazıyın. Bu sayede, kurumuş olan çikolatayı kıyafetten ayırmış olursunuz.
  • Kazıma işlemi bittikten sonra, lekeli bölgenin arka yüzünden ılık su dökerek kalan çikolatanın bir kısmının daha çıkmasını sağlayın.
  • Eğer kıyafet üzerinde çikolata lekesi kalmışsa, bir kap içerisine ılık su ve karbonat ekleyin ve kıyafeti bu suyun içerisine bırakın. Yaklaşık 15 dakika kadar suda bekleyen kıyafetin üzerindeki lekeler iyice yumuşar ve musluktan akan ılık su ile durulandığında temizlenmiş olur.
  • Eğer çikolata lekesi sentetik kumaş ile üretilmiş bir kıyafet üzerindeyse, lekeyi çıkarmak için alkollü su kullanabilirsiniz. İçerisine saf alkol eklenmiş soğuk suda 15 dakika bekletilen sentetik kumaşlı kıyafetler çikolata lekesinden kolayca kurtulur.

Halıdaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Halı üzerinde oluşan çikolata lekelerinin temizliğinde de ilk kural, çikolata lekesinin kurumasını beklemektir.
  • Kuruyan lekeyi çıkarmak için, karbonat eklenmiş su ya da sıvı deterjanı temiz bir beze damlatıp, leke olan bölgeyi ovalama işlemi uygulayabilirsiniz. Ovalama hareketini lekenin merkezinden dışına doğru yaparsanız daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz.

Koltuktaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Koltukta çikolata lekesi oluştuysa, sabırlı olun ve iyice kurumasını bekleyin.
  • Leke kuruduktan sonra, bıçak ya da benzeri bir cisimle çikolatanın kurumuş olan kısmını kazıyın. Koltuklarda kullanılan kumaşlar genellikle çok sağlam malzemeler kullanılarak üretildiğinden, kıyafetlerde ya da halılarda uyguladığınızdan biraz daha sert bir kazım işlemi uygulayabilirsiniz.
  • Kazıma işlemi bittikten sonra, karbonatlı suya batırılmış bir bezle silerek, kalan lekeyi çıkarabilirsiniz.

Tüm bu işlemlere alternatif olan çözüm ise, kuru temizleme hizmetidir. Kazıma işlemi sırasında oluşabilecek riskleri ortadan kaldıran ve temizleme konusunda da kesin sonuç veren kuru temizleme uygulaması ile hem zamandan tasarruf edebilir hem de riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Türkiye’nin en geniş kuru temizleme ağı olan Networkdry, web sitesi üzerinden sipariş verilebilmesi sayesinde 7 gün 24 saat ulaşılabilir durumdadır. İhtiyacınız olan hizmetin siparişini verdikten sonra temizlenecek kıyafetinizi ya da halınızı adresinizden teslim alıyor, temizliğini gerçekleştirip 24 saat içerisinde adresinize teslim ediyoruz.

Kuru temizleme ve diğer hizmetlerimiz hakkında merak ettiklerinizi, iletişim formu aracılığı ile ya da 0 850 1 379 numaralı telefonu arayarak bize sorabilirsiniz.

Taglar