Hemen ücretsiz üye ol anında 100₺ Networkdry hesabına yüklensin. HEMEN ÜYE OL >>

En Çok Tercih Edilenler

Takım Elbise Kuru Temizleme (Normal - 2 Parça)
Takım Elbise Kuru Temizleme (Normal - 2 Parça)
299,90
194,94
Gömlek Ütüleme (Poplin)
Gömlek Ütüleme (Poplin)
56,85
36,95
Pantolon Kuru Temizleme (Normal&Kot)
Pantolon Kuru Temizleme (Normal&Kot)
137,00
89,05
Makine Halı Yıkama
Makine Halı Yıkama
100,06
70,04
Ceket Kuru Temizleme (Normal&Kot)
Ceket Kuru Temizleme (Normal&Kot)
162,90
105,89
Gömlek Kuru Temizleme (Poplin)
Gömlek Kuru Temizleme (Poplin)
119,90
77,94
Kaban&Parka Kuru Temizleme (Kaşe)
Kaban&Parka Kuru Temizleme (Kaşe)
282,97
198,08
Pantolon Ütüleme (Normal&Kot)
Pantolon Ütüleme (Normal&Kot)
59,37
38,59
Mont Kuru Temizleme (Normal)
Mont Kuru Temizleme (Normal)
245,08
171,56
Elbise Kuru Temizleme (Normal)
Elbise Kuru Temizleme (Normal)
212,23
148,56
Shaggy Halı Yıkama
Shaggy Halı Yıkama
112,74
78,92
Mont Kuru Temizleme (Kaz Tüyü & Kayak)
Mont Kuru Temizleme (Kaz Tüyü & Kayak)
435,83
305,08

En Çok Arananlar

takım elbise gömlek abiye gelinlik
0
basket
Nclub Banner Sipariş Hattı

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi Nasıl çıkar

Dünyada kişi başına en fazla çay tüketilen ülke Türkiye. Sabahları kahvaltıya eşlik etsin diye, akşamları yorgunluğumuzu alsın diye, üşüyünce içimizi ısıtsın diye, sıcak basınca hararetimizi alsın diye çay içen bir toplumuz. Yani bizim için önemli olan o çayı içmek; bahanesini bulmak kolay. Doğal olarak bu kadar çok tüketilen ve hiçbir zaman elimizden düşmeyen çay bardakları çeşitli kazaları da beraberlerinde getiriyorlar. Beyaz bir gömlekte, salonun ortasındaki halıda ya da koltuk üzerinde oluşan tavşan kanı bir çay lekesi, birçoğumuzun hayatında sıklıkla düştüğü can sıkıcı bir durumu ifade ediyor.

Networkdry olarak, çay lekesinin kıyafetlerden nasıl çıkarılacağı konusuna bu yazımızda değindik. Eğer siz de “Çay lekesi nasıl çıkar?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Öncelikle, çay lekesinin kıyafetlerden nasıl çıkarılacağı konusuna değinelim;

Yeni oluşmuş çay lekesini çıkarma işlemi: Çay lekesinde acil müdahalede bulunmak, daha az emek harcamak anlamına gelir. Bu nedenle, eğer mümkünse, çay lekesi oluştuğu anda bir peçeteyi ya da kâğıt havluyu çayın döküldüğü bölge serip, fazla olan çayı o bölgeden alın.

Ardından, kıyafeti ters çevirip, çay dökülmüş olan kısmını soğuk su ile durulayın. Durulama işlemi bittikten sonra, birkaç farklı yöntemle çay lekesinden kurtulabilirsiniz.

  • Doğal yöntem: Durulama işlemi bittikten sonra, ters çevirdiğiniz kıyafetinizi tekrar çevirin ve normal tarafına gelmesini sağlayın. Açık renk bir kıyafet üzerindeki çay lekesini çıkartacaksanız, bir miktar karbonatı kâseye alıp, macun kıvamına gelene kadar üzerine su ekleyin. Daha sonra bu karışımı lekenin olduğu bölgeye hafif hareketlerle uygulayın. Kıyafetinizin kumaşı narinse, çitileme hareketini daha dikkatli yapmanızda fayda var. Çitileme işlemi bittikten sonra kıyafetinizi ılık su ile durulayın. Karbonat dışında, limon suyu ve sirke kullanarak da lekelerden kurtulabilirsiniz ancak açık renkli kıyafetlerde bu malzemelerin kendi renklerini bırakma ihtimallerini göz önünde bulundurmalısınız.

     
  • Leke çıkarıcılar: Piyasada bol miktarda leke çıkarıcı deterjan mevcut. Bunların bazıları doğrudan beyaz ya da renkli kıyafetlere göre üretilmişken, bazıları ise her renk ve kumaş türünde kullanılabiliyor. Eğer deterjan kullanacaksanız, süreç doğal yöntemle tamamen aynı olur. Aradaki tek fark, karbonat yerine deterjan kullanmanızdır.

Uzun süre beklemiş çay lekesini çıkarma: Şekerli çay ya da uzun süre beklemiş çay lekesi biraz inatçı olabilir ancak çözümsüz değildir. Kurumuş çay lekesini çıkarmak için birinci kural, lekeyi yumuşatmaktır. Bunun için ise, kıyafetin lekeli bölgesini ya da tamamını ılık suda 15-20 dakika kadar bekletmek gerekir. Bu işlem sonrasında çay lekesi yumuşar ve çıkarılmaya hazır hale gelir.

Temizleme süreci ise, yeni oluşmuş çay lekesinin temizliği ile aynıdır. Yani karbonat, limon suyu ya da sirke gibi doğal bir malzemeyi suyla karıştırarak ya da leke çıkarıcı ürünlerden kullanarak çay lekesinden kurtulabilirsiniz.

Çay Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Koltuğun kılıfını çıkarmak gibi bir lüksümüz genellikle olmadığından, çay lekesini temizlemek de farklı bir yöntem gerektirir. Öncelikle, çayın döküldüğü bölgedeki fazla çayı peçete ile almak gerekir. Ardından, macun kıvamına getirdiğiniz karbonatlı suyu çayın döküldüğü bölgeye bir bez yardımı ile uygulayın. Ovalama işlemini olabildiğince uzun tutun ve sonrasında, ıslak bir bezle bu bölgeyi silerek durulayın. Eğer leke hala çıkmamışsa, ki büyük ihtimalle çıkacaktır, leke çıkarıcı deterjanlar kesin çözüm olacaktır.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çayın döküldüğü bölgeye kâğıt havlu ya da kuru bezle bastırın. Tüm ıslaklık geçene kadar işlemi tekrarlayın. Kâse içerisine karbonat doldurup, hafif ıslak bir bezi kâseye daldırın. Karbonatla kaplanmış olan bezi, leke üzerine bastırın ve bu işlemi bez üzerinde çay lekesi oluşmayıncaya kadar tekrarlayın. Ardından, soğuk suya batırdığınız bir bezle, halının lekeli kısmını durulayın.

Kıyafetleriniz ya da halılarınız ile ilgili daha pratik bir çözüm olarak, Networkdry kuru temizleme hizmetlerini kullanabilirsiniz. Temizlik için zamanınız yoksa, lekeli kıyafetinizi adresinizden teslim alıp, 24 saat içerisinde temizlenmiş bir şekilde size teslim edebiliriz.