Hemen ücretsiz üye ol anında 100₺ Networkdry hesabına yüklensin. HEMEN ÜYE OL >>

En Çok Tercih Edilenler

Takım Elbise Kuru Temizleme (Normal - 2 Parça)
Takım Elbise Kuru Temizleme (Normal - 2 Parça)
246,06
159,94
Gömlek Ütüleme (Poplin)
Gömlek Ütüleme (Poplin)
49,43
32,13
Pantolon Kuru Temizleme (Normal&Kot)
Pantolon Kuru Temizleme (Normal&Kot)
104,36
67,83
Makine Halı Yıkama
Makine Halı Yıkama
63,38
44,37
Ceket Kuru Temizleme (Normal&Kot)
Ceket Kuru Temizleme (Normal&Kot)
141,71
92,11
Gömlek Kuru Temizleme (Poplin)
Gömlek Kuru Temizleme (Poplin)
99,96
64,97
Kaban&Parka Kuru Temizleme (Kaşe)
Kaban&Parka Kuru Temizleme (Kaşe)
246,06
172,24
Pantolon Ütüleme (Normal&Kot)
Pantolon Ütüleme (Normal&Kot)
51,63
33,56
Mont Kuru Temizleme (Normal)
Mont Kuru Temizleme (Normal)
213,11
149,18
Elbise Kuru Temizleme (Normal)
Elbise Kuru Temizleme (Normal)
184,55
129,19
Shaggy Halı Yıkama
Shaggy Halı Yıkama
71,83
50,28
Mont Kuru Temizleme (Kaz Tüyü & Kayak)
Mont Kuru Temizleme (Kaz Tüyü & Kayak)
378,98
265,29

En Çok Arananlar

takım elbise gömlek abiye gelinlik
0
basket
Nclub Banner Sipariş Hattı Hopi Banner Üye Ol 100 Para Puan Kazan

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle okul çağında çocukları olanlar ya da işi gereği yanında devamlı tükenmez ya da dolmakalem taşıyanlar, “Mürekkep lekesi nasıl çıkar?” sorusuna sürekli olarak en doğru yanıtı ararlar. Networkdry olarak bu yazımızda, kurumuş haldeki mürekkep lekesi de dahil olmak üzere, kıyafetten ya da kumaştan mürekkep lekesinin nasıl çıkarılacağı konusuna değindik.

Mürekkep ile ilgili bilinmesi gereken ilk konu, kullanıldığı yere göre farklı kimyasal malzemeler kullanılarak üretildiğidir. Yani tek tip bir mürekkepten bahsetmek mümkün değildir. Mürekkebin içerisinde gliserol, vinil reçinesi, karbon karası, renklendirici ve tanen asidi gibi maddeler bulunabilir ve bu kadar kimyasal maddenin bir araya geldiği her leke gibi mürekkep lekesini çıkarmak da zordur, ama imkânsız değildir.

Mürekkep Lekesi ile İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

Hızlı Davranmak Mürekkep Lekesine Karşı Avantaj Sağlar: Lekelerin genelinde olduğu gibi, mürekkep lekelerinde de leke henüz kurumamış haldeyken kıyafetten ya da kumaştan çıkarmak daha kolay olur. Eğer mürekkep lekesi yeni oluşmuşsa, henüz kurumadan bir peçete ya da kâğıt havlu ile ilk müdahaleyi gerçekleştirebilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Olan Kıyafeti Yıkamayın: Mürekkep ve kumaş boyasının içerisindeki kimyasallar birbirlerine benzedikleri için, mürekkep lekesi bulaşmış bir kıyafeti yıkmaya kalktığınızda, o leke artık kumaşın kalıcı rengi olabilir. Kumaş lekeyi emer ve bu noktadan sonra o lekeyi kıyafetten ayırmak normal şartlarda neredeyse imkânsız bir hal alır.

Mürekkep Lekesini Ovalamayın: Mürekkep lekesi bulaşmış bir kumaşı ovalamak, lekesinin kumaşa iyice işlemesine neden olur. Bu nedenle, kıyafeti ovalamaktan kaçınmalısınız.

Mürekkep Lekesini Ne Çıkarır?

Mürekkep lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler arasında en sık kullanılanlar şunlardır;

  1. Metil Alkol

Metil alkol, çözücü etkiye sahip olduğundan dolayı mürekkep lekesini çıkarma konusunda özellikle renkli kıyafetler üzerinde işe yarayabilmektedir. Kıyafetin mürekkep lekesi olan kısmının altına, metil alkol ile ıslatılmış bir bez koyup ardından da lekenin üzerine pamukla bastırın. Bastırma işlemini, mürekkep lekesi tam olarak çıkana ya da artık pamuk tarafından emilmeyene kadar devam ettirin.

Eğer kumaş üzerinde mürekkep lekesi kalırsa, kıyafeti sabunlu suda birkaç saat beklettikten sonra yıkayın.

  1. Aseton

Aseton da metil alkol gibi çözücü etkiye sahip olduğundan, metil alkol ile aynı şekilde uygulama yaparak mürekkep lekesini çıkarmaya çalışabilirsiniz. Aseton oldukça güçlü bir kimyasal olduğundan, dayanıksız kumaşlara zarar verme ihtimali olduğunu unutmayın.

  1. Süt

İlginç gelebilir ama süt, mürekkep lekesi çıkarma konusunda etkili bir çözüm olabilmektedir. Mürekkep lekesi olan kıyafeti birkaç saat boyunca ılık ya da sıcak sütün içerisinde beklettiğiniz takdirde, lekenin kumaştan süte geçtiğini görebilirsiniz.

  1. Limon Suyu

Kıyafetlerdeki ya da diğer kumaşlardaki mürekkep lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de limon suyudur. Limon suyuna batırılmış bir pamuğu lekeli bölgeye bastırarak, lekenin kumaştan pamuğa geçmesini sağlayabilirsiniz. Kumaşta leke kalmayana kadar bu işlemi tekrar edip, bazı durumlarda başarılı sonuca ulaşabilirsiniz.

Kuru Temizleme Mürekkep Lekesini Çıkarır mı?

Saydığımız yöntemler arasında kesin sonuç sağlayabileceğiniz yöntem, kuru temizlemedir. Doğrudan mürekkep lekesi çıkarma amacıyla üretilmiş temizleyici kullanarak gerçekleştirilen kuru temizleme işlemi, mürekkep lekesini kumaştan kolayca çıkaracak ve diğer yöntemlerin taşıdığı çeşitli riskleri ortadan kaldıracaktır.

Networkdry olarak, kıyafetlerde ya da diğer kumaşlardaki mürekkep lekelerini hızlı ve kıyafete zarar vermeden çıkarıyoruz.  Türkiye’nin en büyük kuru temizleme ağı olan Networkdry tarafından sağlanan hizmetlere, web sitemiz üzerinden haftanın 7 günü ve günün 24 saati ulaşabilir; ihtiyacınız olan her türlü kuru temizleme siparişini online olarak verebilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında merak ettiklerinizi, web sitemizde yer alan iletişim formu aracılığıyla ya da 0850 433 1379 numaralı telefonu arayarak bize sorabilirsiniz.

Taglar